ארכיון הקטגוריה: המידען בארגון

מקצוע העתיד (שלי)

אני לוקחת אתנחתא קצרה מאד משיתוף הגיגיי בנושא מעבר לגרסת Sharepoint מתקדמת יותר ובחינה מחודשת של ארכיטקטורת המידע בארגון. התהליך נעצר למספר שבועות מסיבות לוגיסטיות שאינן קשורות לענייננו ויחודש בקרוב. עוד אחזור ואשתף בתהליך.

אני מנצלת את ההפסקה הזו לכמה תהיות לא סדורות כלל, בנושא ניהול קריירה למידענים או מנהלי ידע.

ראיתי שאחת האוניברסיטאות משווקת את תכנית לימודי המידע שלה עם הסלוגן : "בוא ללמוד את מקצוע העתיד". האמנם? לפעמים אני מרגישה שהמידענות מנהלת מאבק אבוד להוכיח שהיא מקצוע חדשני ועדכני וצועד עם הזמנים. אני מרגישה שבסופו של דבר צרכי מחקר ומידע רבים נפתרים בדרך המסורתית של מישהו שמכיר מישהו ומעביר לו את החומר הרלוונטי- לא כי בוצע חיפוש מבריק במיוחד שחשף מידע שעד כה לא הצלחנו לאתר.

כן, אלו קצת דברי כפירה אבל אני לא לגמרי רואת שחורות. אני רק שואלת, איך אנחנו יכולים לשנות צורה ולהיות רלוונטיים יותר לארגונים שבהם אנחנו עובדים?

כנ"ל תחום ניהול הידע שמצאתי עצמי עוסקת בו בשנה וחצי האחרונות. אני יושבת וכותבת אפיון ומאפיינת סביבת עבודה שתעשה אופטימיזציה ותעודד איתור וגילוי מידע רלוונטי. אבל מה שלא אעשה, אנשים יעדיפו לשמור על הדסקטופ ולשלוח אחד לשני במייל, מאשר לנווט למיקום ברשת או להיכנס לפורטל ולעשות זאת. ה – Sharepoint של היום (ויתכן שגם כלי ניהול ידע אחרים שאני פחות מכירה) מודע לאתגרים הללו וגם מתיימר לספק להם פתרון (כלים חברתיים, כלי איחסון, חיפוש הוליסטי). עדיין ,האם כך נראה מקצוע העתיד? לא יכול להיות ש -Microsoft Sharepoint מציגה את פתרון העתיד!  וכל מי שיצא לו לעבוד עם הכלי יודע על מה אני  מדברת. כמנהלת ידע בחברה שמנסה להטמיע את הכלי זה אולי לא נכון מצדי לומר קבל עם ועדה אבל אני מודה שכרגע זה הפתרון הסביר. אני לא אומרת שהוא חסר תועלת. אבל אתם לא מדמיינים פתרון עתידי שבו לא צריך לדאוג איפה שומרים מסמך, לא צריך לתייג אותו, לא צריך נהלים? זה פופוליזם כמובן:) אבל יש בזה שמץ של אמת בעיניי.

אבל לא דיברתי על הנושא שבאמת מעניין אותי- אני. מה אני עושה עם המחשבות האלו? איך אני מנהלת את הקריירה שלי? הדבר היחיד שאני כרגע יכולה לומר לעצמי זה להיות קשובה לצרכים של הארגון, של "השוק" , לראות אילו כלים כדאי לי ללמוד ואיך כדאי לי להתפתח כדי שלשירות שלי (ולא משנה איך יקראו לו -ניהול ידע זו רק אפשרות אחת) יהיה ערך גדול יותר.

גלי